💕💕  VŠETKO NAJLEPŠIE KU DŇU DETÍ, PRAJÚ PANI   💕💕

💕💕  UČITEĽKY DANKA A VERONIKA  💕💕

🙍‍♂🌏🙎  TÉMOU 8. TÝŽDŇA SÚ VŠETKY DETI SVETA  🙎🌏🙍‍♂

Na Zemi nie sme sami. Ľudia žijú po celej Zemi. Niekto býva na Slovensku ako ty a niekto býva v Afrike, ktorá je od nás veľmi ďaleko.

Zoznámte sa s mojimi kamarátmi, ktorý žijú na rôznych častiach Zeme.

Ahoj my sme Kubko a Maťko. Žijeme na Slovensku tak ako ty. U nás sa jedia halušky, zemiakové placky, buchty na pare a rôzne iné jedlá. Ktoré je tvoje najobľúbenejšie. Farba našej pokožky je svetlá - sme belosi. Na obrázku môžeš vidieť našu vlajku a časť krajiny.  

Ahoj my sme deti z Afriky, kde je stále teplo - Zia a Bulu. Máme hnedú farbu kože, tmavé kučeravé vlasy - sme černosi. Žijú u nás rôzne zvieratá - žirafa, slon, zebra a iné. Často sa u nás jedia kaše, placky a ovocie napríklad banány. Na obrázku môžeš vidieť typický africký dom.

Ahoj my sme deti z Egypta v Afrike - Rami a Šira. U nás je tiež stále teplo a skoro nikdy u nás neprší. U nás môžeš vidieť pyramídy. Žije u nás veľa tiav, na ktorých jazdíme ako na koňoch. Veľkú časť zeme tvorí samí piesok volá sa to púšť.

Ahoj my sme deti z Arabského poloostvova - Amira a Mahmud. Tak ako v Egypte aj u nás je stále teplo. Máme tu púšť, ťavy a palmy. Na obrázku si môžeš pozrieť aké oblečenie nosíme.

Ahoj my sme deti z ostrova Hawai - Himi a Uku. Celý rok je u nás teplo. Žijeme pri mori a rastie tu veľa paliem, z ktorých zbierame kokosové orechy. Máme svetlohnedú farbu kože a malé hnedé oči. Naše dievčatá rady nosia kvety vo vlasoch alebo náhrdelníky z nich. Radi tancujeme hula - hula tanec.

Ahoj my sme deti z Japonska - Sai a Akuma . Máme svetlú farbu pleti a úzke oči. Radi jeme ryžu a ryby, ktoré nejeme príborom ale paličkami a pijeme veľa čaju. Pozri si na obrázku, čo nosíme oblečené.

JAPONCI

Snáď z toho že, Zem sa točí,

majú ľudia šikmé oči.

Majú čierne vlasy, nosy ako gombičky,

na jedlo používajú dve drevené paličky

Ahoj my sme deti z Číny - Nao a Čian. Sme veľmi podobní Japoncom - tiež máme svetlú kožu a úzke oči. Radi jeme ryžu, ryby, veľa zeleniny a ovocia. U nás môžeš vidieť Veľký čínsky múr. Na obrázku si pozri náš dom a čo nosíme oblečené.

Ahoj my sme deti z Grónska - Inu a Agna. U nás stále zima. Žijú tu tulene, ľadové medvede, líšky. Jeme veľa rýb. Žijeme v domčeku, ktorý sa volá Iglu a je celý z ľadu. Nosíme teplé oblečenie z kožušiny. Sme belosi a máme úzke oči.

ESKIMÁCI 

Eskimáci v iglu žijú, 

teplý čajík radi pijú.

Oblečený v kožušine, 

žijú oni v takej zime.

Ahoj my deti z Ruska - Vladimír a Nasťa. Vyzeráme ako Slováci - sme belosi. Radi jeme polievku z cvikly a kapusty - boršč. Radi sa hráme s matrioškou - drevený skladací panáčik. Na obrázku môžeš vidieť ako vyzerá náš kostol.

Ahoj my sme deti z Indie - Širin a Kamal. Máme svetlo hnedú farbu kože a hnedé oči. Naši muži radi nosia na hlave turban - obmotanú šatku a dievčatá sa rady maľujú a nosia veľké náušnice a náhrdelníky. Žijú u nás slony, na ktorých jazdíme, opice a tigre. Radi jeme korenené jedlá a placky.

Ahoj my sme deti z Ameriky - Yakari a Tanga. Žili sme v Amerike ako prví. Kožu máme sfarbenú do červeno-hneda. Žijeme v domčeku - stan teepee. Chlapci radi nosia čelenky s pierkami z vtákov. Nosíme oblečenie zo zvieracej kože. Často jeme kukuričné placky a mäso z ulovených zvierat.

INDIÁNI

Na lúke si svoje stany

postavili Indiáni

Biele šípy, na tvár značka,

ku večeru naháňačka.

 

Aj napriek tomu, že vyzeráme všetci inak sme všetci ROVNAKÝ 

Zaspievaj si so Spievankovom a napodobni pohyby z videa.

Ukáž detaily tváre - čelo, oči, mihalnice, obočie, viečka, nos, nosné dierky, hornú peru, dolnú peru, bradu a líca.

Dokresli Indiánovi Yakarimu časti tváre.

Popíš podľa obrázkov, ako môžeš ty pomôcť doma rodičom.

Keď budeš počuť slovo DETI po písmenkách, povedz, ktoré je prvé. Akou farbou je posledné písmeno v slove DETI.

Dokresli indiánsky stan podľa vzoru.

Skús priradiť domček k deťom z rôznych častí Zeme.

Povedz, čo bude nasledovať v riadku.

Spočítaj, koľko je na obrázku: eskimákov, iglu, černoškov, afrických domčekov a japonských dievčat.

Spočítaj, koľko je na obrázku: indiánskych chlapcov, rýb a roliek sushi.

Ukáž, ktoré iglu je najväčšie a ktoré najmenšie.

Námety na tvorenie.

Vystrihni obrázky a poskladaj ich v správnom poradí: bábätko, chlapec, otec, dedo. Obrázky si môžeš nalepiť na papier a vyfarbiť ich pastelkami.

Dokresli tvár. Sám sa rozhodni, či sa budú smiať alebo mračiť.